Cukrzyca lubi puszystych

Cukrzyca lubi puszystych

Powiedz mi, jaki masz obwód w talii, a powiem ci, czy jesteś zagrożona cukrzycą. Brzmi niewiarygodnie? Jednak to prawda – uczeni potwierdzili wpływ otyłości na cukrzycę typu 2. To kolejny powód, żeby zadbać o prawidłową wagę.

Jeżeli ktoś z twojej bliskiej rodziny chorował na cukrzycę, masz genetyczne predyspozycje do niej. Nie znaczy to, że na pewno zachorujesz, ale jeśli pojawią się tzw. dodatkowe okoliczności, możesz się znaleźć w gronie diabetyków. Owe dodatkowe okoliczności to m.in. spora nadwaga i otyłość.

Ponieważ ponad 80 proc. osób, które mają cukrzycę typu 2, należy do grona puszystych, lekarze zaczęli szukać związku miedzy nadmiarem glukozy we krwi i nadmiarem kilogramów. I związek taki znaleźli. okazało się, że zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej prowokuje tzw. insulinoodprność. Znaczy to tyle, że komórki naszego organizmu nie są wrażliwe na insulinę. A jeśli są wrażliwe, to do wnętrza komórek nie może się dostać cukier powstający po zjedzeniu posiłku. We krwi więc krąży go zbyt wiele, a jednocześnie komórki głodują i nie mogą sprawnie pracować, ponieważ nie dostają swojego słodkiego paliwa. W ten sposób dochodzi do rozwoju cukrzycy typu 2. jej powstaniu sprzyja głównie tzw. otyłość brzuszna (ten typ figury określa się mianem „jabłko”). Żeby przekonać się, czy problem ten dotyczy również ciebie – zmierz sobie obwód talii. gdy okaże się, że masz 80 cm albo więcej, powinnaś schudnąć. Możesz to jeszcze potwierdzić, wyliczając swoje BMI (body mass index – wskaźnik masy ciała). Obliczysz go, dzieląc swoją obecną wagę podaną w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu (np. 77kg podzielone przez 1,70 razy 1,70 m = 26,6). Jeśli otrzymasz wynik miedzy 25,1 a 30, będzie to już świadczyło o nadwadze, a powyżej 30 - o otyłości. jak wynika z badan przeprowadzonych w USA, ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 u kobiet z BMI 35 jest prawie 40 razy większe niż u kobiet z BMI 23.